Bugun...


Ali Riza TAHSİNOĞLU


Facebookta Paylaş

ÇOCUKLARIMIZ: BUGÜNÜN TOMURCUKLARI, YARININ ÇİÇEKLERİ
Tarih: 03-05-2018 22:28:00 Güncelleme: 03-05-2018 22:28:00


Kendine güvenen ve kendinden emin çocuklar, gelecek için daha iyi bir şansa sahipler.

Bir tomurcuk güzel bir çiçeğe dönüşmek için yoğun bakım, sevgi, uyanıklık ve güvene ihtiyaç duyar, böylece güzel bir çiçek bir tomurcuktan gelişebilir. Çocuklar tomurcuk gibidir, aynı zamanda dikkatli bir bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyarlar, böylece tüm yetenekleri büyür ve çiçek açabilir. Çocuklarımız ve gençlerimiz aceleyle dolu dünyamıza uyum sağlayamıyorlar. Çoğu zaman ebeveynlerin yeterli zamanı yoktur, çünkü çalışıyorlar ya da çalışmak isterler. Öğretmenler bazen bunalmışlardır, çünkü her “tomurcuğu” gerekli yoğunlukta teşvik etmek olanaksızdır. Çocuklar ve gençler baskı, güvensiz ve hatta çiçek açıp büyümeye korkuyorlar. Bilgisayarların yardımıyla siber dünyalara kaçarlar ve kontrol edebilirler. Çocuklarımızın gerçek dünyada yaşama arzusu azdır ve daha azdır.

 

Otuz beş yıllık deneyim bize, güvensizlik ve çaresizliğin ana nedenlerinin psikolojik sorunlar olmadığını, ancak bu sorunlarla nasıl başa çıkılacağını bilmediğini göstermiştir. Deneyimlerimiz, kişisel ve sosyal yeterliliği öğreterek her türlü mesleki yeterliliğin geliştirilebileceğini göstermektedir. Çocuklar içsel güçlerine bağlı olduklarında ve geleceğe güvenle baktıklarında, okulda da başarılı olabilirler ve daha sonra kendileri için bir yer bulabilirler - geleceğin getireceği değişimlerden bağımsız olarak. Çocuklarımıza güvenli ve mutlu bir gelecek vaadinde bulunamayız, ama onları güçlü yapabiliriz, böylece her türlü zorluğu kolaylıkla ve mutlu bir şekilde halledebilirler. Bunlar, kişisel ve sosyal yeterliliklerin okullaştırılmasından sonra gerçekleşen sonuçlardır: Çocukların% 91'i okula gitmek için tekrar motive olmuşlardır, fark ederler.

 

Öğrenmenin eğlenceli olabileceği, korku ve kâbusların azaldığı, kendi hayatlarını düzenledikleri ve ebeveynleri ile vakit geçirmek istedikleri öğrenildi. Bu, uyuşturucu ve diğer bağımlılıklar için en iyi önleme ve gelecekte başarı için çocuklar sağlıklı olduklarını hisseder ve kendi bireysel yollarını bulabilir. Kişisel sorumluluk sayesinde, hangi arkadaşlara sahip olmak istediklerini seçebilirler ve olumsuz akran baskısından uzak durabilirler. Hayal kırıklıklarının nasıl üstesinden gelineceğini, hayal kırıklığına karşı daha yüksek bir toleransa sahip olduklarını ve “hayır” ile nasıl başa çıkacaklarını öğrenebilirler.

 

Davranış bozukluğu olan çocukların sayısı önemli ölçüde artıyor. Çünkü Sadece davranışa odaklanan muhafazakâr yöntemler işe yaramamaktadır. Ebeveynler ve öğretmenler bu çocuklarla ilgilenmek için yardıma ihtiyaç duyarlar. Araştırmalar,   ergenlerin umutsuzca yeni dürtülere ihtiyaç duyduklarını, böylece geleceği olumlu bir duyguyla keşfetmek istediklerini göstermektedir.

 

Geleceğin karanlık bir görünümü var. Yetişkin olma aşamasında okul, çocukların günlerinin yarısından fazlasını harcadıkları yerdir. Okul ailelerle birlikte, toplumumuzda merkezi bir rol oynamaktadır. Sadece iletişimsel ve yaratıcı insanlar, modern endüstriyel toplumumuzun hızla artan karmaşık çerçevesinin baskıları ve değişimleriyle sürekli olarak ilgilenebilirler. Onları okulda öğrettiğimiz mesleki bilginin yanında, çocukların kişisel ve sosyal yeterlilikte de yeterliliklere ihtiyaçları vardır, böylece onların yerlerini toplumda bulabilirler. Bu nedenle okullar giderek daha fazla önem kazanıyor.

 

Toplumumuzda ne oldu? Çocuklarımızın yardımımıza ihtiyacı var. Değerlerine ve bir amaç duygusuna ihtiyaçları vardır, böylece yaşamları için olumlu bir perspektif oluşturabilirler. Kendilerini yönlendirebilecekleri rol modellerine ihtiyaçları var. Temel araştırmalardaki 35 yıllık deneyimimiz sayesinde, dengeli ilişkilerin ancak mesleki yeterliliğin kişisel ve sosyal yeterlilik ile dengede olması durumunda mümkün olduğunu biliyoruz. Başarılı ve saygılı bir şekilde nasıl yaşayabileceğimiz sorusunu araştırıyoruz - nasıl dengeli ilişkiler kurabiliyoruz. Bu soruların cevapları sadece anne babalardan, çocuklardan ve öğretmenlerden etkilenenler tarafından geliştirilebilir. Bu grupların topladığı verileri karşılaştırmak için yapısal kurallara ve iletişim kurabilecek bir bağlantı ağına sahibiz. Çeşitli sonuçları analiz eder son araştırmaların sonuçları, kişisel ve sosyal yeterlilikteki artışın mesleki yeterlilikteki artışla doğrudan ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu etki eğitimde kapsanan alanlarla sınırlı değildir. Ayrıca günlük hayatta diğer parçaları da etkiler ve geliştirir.. Amacımız: sadece kendimiz için karar verebildiğimiz zaman tam insanlar olabiliriz.

 

 Bu yazı 4793 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI