Bugun...


Ayeten Alkaşi

facebook-paylas
Renklerin "Cümbüşüne" Tarihsel Yolculuk
Tarih: 19-12-2020 15:12:00 Güncelleme: 19-12-2020 15:12:00


Renk, gözde oluşturduğu duyum olarak tanımlanır.Bilimsel olarak tanımı böyle net ve biraz da soğuk olmasına rağmen renkler doğa başta olmak üzere hayatımızı anlamlı, daha sıcak, samimi ve güzel hale getiren en önemli unsurlar.

İnsanoğlunun, tanıdığı ve tanıştığı ilk varlığın renk olduğu söylenilebilir. İnsanoğlunun görme duyusu yaklaşık 10 milyon renk tonu ve nüansı ayırt edebilmektedir. İnsanoğlunun doğduğu andan beri renklerle olan kadim tanışıklığı yaşadığı sürece de devam etmiştir.

 

Işığın eşya üzerine çarpmasıyla, yansıyan ışınlardan gözümüzde meydana gelen duyumların her birine renk diyoruz.

Hayatımızı güzellik katan renklendiren  renklerin tarihçesine kısa bir bakış atalım.

Antik Çağlar: Renkler Doğanın Aynasıdır!

Antik çağlarda, temel olarak kırmızı, mavi, yeşil ve sarı doğayı yansıttığı düşünülerek kullanılıyordu. Renk kataloğu, bazı istisnalar dışında bu dört rengin dışına çıkmıyordu. Antik Mısır’da sarı güneşi, Antik Yunan’da mavi güveni ve koruma duygusunu temsil ettiği için doğadan olduğu gibi kopyalanarak iç ve dış mimaride yer ediniyordu.

Orta Çağ’da renkler

Orta Çağ’da, kilisenin toplum ile iletişiminde sanat büyük bir rol üstleniyordu. Kırmızı, kan ve doğumu temsil  eder, Sarı rengi ise, güvensizliği temsil ederken, farklı renklerin bir araya getirilip yeni renklerin oluşturulması Orta Çağ’da hoş karşılanmıyordu.

Rönesans zamanında renkler

Rönesans yıllarında, yeni icatların, coğrafi keşiflerin hakim olmasıyla beraber renkler koyulaştı ve kahverengi, bej, kırmızı gibi baharat ve ahşap renkleri kullanılmaya başlandı.

 Renklerden bazılarının anlamları

 

Kırmızı: Kırmızı rengi tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır ve iştah açar. Bu nedenle birçok restoran zinciri de logolarında kırmızı rengini tercih etmektedir.

Beyaz: Beyaz rengi temizliği ve saflığı temsil eder. Farklı ülkelerde anlamları değişebilir.

Mavi: Mavi sakinleştirici ve güven veren bir renktir. Batı’da mavinin sakinleştirici etkisinden dolayı intiharları azaltmak amacıyla köprülerin korkulukları mavi renktedir.

Turuncu: Turuncu rengi dikkat çeken bir renktir. Bir ürün ya da markada turuncu rengini tercih etmeniz bu ürün herkes için imajını vermiş olursunuz. İnsanlar turuncu rengi kaplı alanlara daha rahat giriş yaparlar.

 

Ayten Alkaşi

 Bu yazı 773 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI