Bugun...


AYŞE HAZAL BEYTAŞ

facebook-paylas
PANDEMİ ÖNE SÜRÜLEREK HALKIN ÜZERİNDE BASKI KURULMASI KABUL EDİLEMEZ
Tarih: 01-02-2021 16:57:00 Güncelleme: 01-02-2021 16:57:00


Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Pandemi’nin ilk günlerinden beri söylenegelen ve bugün gerçekleşmiş olan iddia şuydu:
“Sonbaharda ikinci dalga gelecek ve bu bugünküne kıyasla daha etkili olacaktır.”
Bu iddia kimi “Bilim Kurulu” üyeleri tarafından da dile getirilmişti.
Salgın sürecinde her kesimin şu veya bu şekilde endişelerini dile getirdiği, konuyla birinci derecede ilgili olmalarına karşın birçok değerli bilim adamının ve özellikle Tabipler Odası’nın uyarılarının dikkate alınmadığı bir ortamda, kamusal otorite Haziran ayının başında birden bire normalleşme kararı aldı.
Bu kararla, ekonomik kaygıların toplum sağlığına baskın çıktığı yolundaki genel bir kanı gündelik sohbetlerde, sosyal medya paylaşımlarında sıklıkla duyulur oldu. Karara siyasi parti genel başkanlarından, metropol illerimizin belediye başkanlarından eleştiriler geldi. Bu uyarılar Bilim Kurulu üyelerinin salgın başlangıcında, herhangi ekonomik ya da başka kaygıların etkisinde kalmadan dile getirmiş oldukları düşüncelerle uyumlu olmasına rağmen kamusal otorite tarafından göz ardı edildi.
Düğünler, cenaze törenleri, tatil yörelerine turizm akınları, kafe, restoran ve benzeri yerlerde eskisini aratmayan kalabalıklar birbirini izledi. Ama ne hikmetse vaka, hasta ve ölüm sayıları da hızla düşmeye başladı. Bu durum her nasılsa turizm sezonu boyunca devam etti. Corona ülkemizin turizm sorununa anlayış göstermiş ve ateşkes ilan etmişti.
Bütün bir yaz boyunca uyuyan salgın kasım başında patlama yaptı. Gündelik sayılardaki bu ani sıçrama konusunda yetkililerden inandırıcı bir açıklama gelmedi. Sıçrama yapmış bu sayıların bile gerçeği yansıtmadığı değerlendirmesi konuyla en yakından ilgili kişi ve kuruluşlar tarafından dile getirilir oldu. Almanya’da Merkel’i salgında çok yanlış davranmakla suçlayan muhalif liderler Almanya’daki vakaların yarısının Türklerden oluştuğunu, bu hastaların da Türkiye’de yaz tatili yapmış olan kişiler olduğunu açıkça beyan etti. Bu siyasiler ülkemizdeki 4 şehre seyahat yasağı koymadığı için Merkel’i eleştiriyorlardı.
Kral çıplak. Artık bu yalın gerçeği görelim. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu salgını kötü yönettiği ayan beyan ortada. Ekonomide yaşanan fiyaskolar sonucunda Berat Albayrak istifa ederek apar topar gitti. Salgınla mücadele fiyaskosu nedeniyle henüz yerinden olan biri olmadı. Sağlık Bakanı maruzatını ve marufatını mutad olduğu üzere günlük olarak beyan etmeye devam ediyor.
Kendisine Namık Kemal’in şu beytini ithaf etmek isterim.
“Görüp ahkâm-ı asrı münharif sıdk-u selametten 
Çekildik İzzet ü ikbal ile bab-ı hükümetten”
Sayın Cumhurbaşkanı başarısızdır. Çünkü sorumlulukları aşırı fazla, o yüzden işini yapamıyor. Vallahi biz başkasının yalancısıyız. Bir zamanlar kendisinin en gözde prensi Ali Babacan yeni kurduğu partisinin Kütahya İl Kongresinde bakın ne diyor:
“Bu sistemin adını “Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi” koydular. Ancak bu sistemde olması beklenen bir cumhurbaşkanlığı makamı ve cumhurbaşkanı yok. Şu an o koltuktaki kişi, parti genel başkanlığı, belediye başkanlığı, hatta genel müdürlük, daire başkanlığı gibi konularla uğraşıyor ama öngörüldüğü gibi bir cumhurbaşkanlığı yapmıyor. Bu sistemle birlikte Sayın Erdoğan her şey oldu ama Türkiye’nin ihtiyacı olan bir cumhurbaşkanı olamadı”.
Hiçbir ekonomik kaygı tek bir insanımızın bile canını tehlikeye atacak kadar önemli değildir. Ölümler artıyor ve yetkililerin aldığı önlemler ve tutumlar giderek inandırıcılığını kaybediyor. Zamanında yapılmayan kısmi kapatmalar ne yazık ki, “iş işten geçti” diyebileceğimiz bugünkü durumda ,umarız ki çok geç kalmış ve ters sonuçlar verecek önlemler olmasınlar.
Evet Covit 19 çok tehlikeli yayılıyor, bütün önlemlere uymalıyız ancak nereye kadar. Halkımız ortalama 60 metre kare sosyal konutlarda yaşıyor ve bu konutlarda büyük anneler ve babalar çocukları ve torunlarıyla yaşıyorlar. Siz onları evlerine tıktığınızda, sıkışık bir alanda mecburen ortaklaşa kullanılan lavabo, tuvalet gibi mahallerde ve birlikte oturulup sağlık bakanının izlendiği salonlarda, eğer biri enfekte olmuşsa hepsi birden hastalığa yakalanıyor. Nitekim istatistikler virüse en çok ev ortamında (Yüzde 70) yakalanıldığını ortaya koyuyor.
Eğer bu söylenenlere, ülkenin en yetkin akademisyenlerinin bir araya gelerek oluşturdukları bir kurulun önerilerine karşı temelsiz bir şüphe yaratıldığı için karşı çıkanlar olabilir. Ancak bu şüphe ülkenin akademik dünyasındaki en az kurul üyeleri kadar konularına hakim insanlar tarafından da dile getiriliyorsa, bu durumda kurul üyelerine düşen şey, açıklıktır. Bu sadece vaka sayılarını topluca vermekle olmaz. Salgınla ilgili bütün bilgiler herkese açık olmalıdır. Ancak o zaman akademisyen olmaları yanı sıra bilim adamı sıfatını da taşımayı hak edebilirler. Çünkü bilim adamları iktidarı ellerinde tutan politikacıların iktidar hırslarının aleti olamazlar.
Aşı konusuna gelince, bu en hayati konuda da belirsizlikler ve çelişkiler sürüyor. Vatandaşları aşı olma konusundaki ikna çabaları bilimsel kanıtlardan çok Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı’nın aşı olmaları gibi daha çok şov olarak nitelendirilebilecek girişimlere dayandırılmaktadır. Ayrıca 25 bin dozluk Pfizer-Biontech aşısının kimlere tatbik edildiği de bilinmiyor. Kendisi aşı konusunda uzman bir doktor olan Serdar Savaş’ın, Pfizer ver Sinovak aşıları için, “Çobana Pfizer, koyunlara ise Sinovak aşısı yapılıyor” demesi, aşı uygulamalarında yaygın bir şüpheyi – zengine ve ayrıcalıklıya Pfizer, halka ise Sinovak uygulanmasındaki çifte standart-destekler mahiyette. Hangi aşının iyi olduğu tartışması, bu konuda da şeffaflık olmadığı için, halkın kafasını karıştırmaya devam ediyor.
Artık halkın dertlerine duyarlı, cezaya dönüşen önlemler almayan, gerçekleri örtmeyen, çarpıtmayan; halka ait kaynakları har vurup harman savurmayan sorumlu ve saygın bir yönetime her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz.

Miadını dolduranların arkasından koşanlar halkımıza umut olamazlar.
Ayşe Hazal BeytaşBu yazı 1659 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI