Bugun...


AYŞE HAZAL BEYTAŞ

facebook-paylas
DSP’Yİ KAYYUM YÖNETİYOR / Ayşe Hazal Beytaş
Tarih: 05-07-2020 23:50:00 Güncelleme: 05-07-2020 23:50:00


 
Anayasamıza göre siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bugün siyasal söylemini darbelere karşı olmak üzerine temellendiren ancak 18 yıllık iktidarını kendi yarattığı ya da kendi dışında gelişen olağanüstü durumlara dayanarak sürdüren bir iktidar var. 
 
Siyasal partilerin anayasaya ve ilgili yasaya göre kurulmaları ve faaliyet göstermeleri bugünkü iktidar döneminde askeri bir müdahaleye gerek kalmaksızın engellenebiliyor. 
 
Aslında bugün artık müdahalenin odak noktası silahlı kuvvetlerden yargı kuvvetlerine geçmiş durumda.Yargı normal şartlarda devleti halka karşı koruduğu kadar halkı da devlete karşı koruması gereken kurum iken, bugünkü uygulamada iktidarı elinde tutan tek adamı savcı-hakim-polis eliyle hem devlete hem de halka karşı koruyor.
 
Kısaca tek adam idaresi ülkemizi tam anlamıyla iradesi altına almış durumda. TBMM yasama organı olmaktan ve hatta bir istişari organ olmaktan çıkarılıp bir onay dairesine, Yargı’da anayasal hakların teminatı olmaktan çıkarılıp tek adam rejiminin muhafızı rolüne indirgenmiştir.
 
Tek adam rejiminin demokrasi anlayışı, yasa ve kanunların tek adam dışında herkesi bağladığı ama tek adamı bağlayamadığı ve hatta onun emir ve görüşlerine tabi olduğu bir anlayışa karşılık geliyor. Bu anlayışa göre onun icazetine başvurmadan kendi başına iş görmeye kalkışan her kişi ve kuruluş neredeyse terörist muamelesi görüyor. 
 
Basın organları, siyasi partiler kapatılmıyor ama kapatılmaktan daha beter olan kayyum uygulamasıyla yönetiliyor ya da eğer bir medya kuruluşuysa yayın yasağı getiriliyor.
 
Bütün bunlar herkes tarafından bilinen,  gözler önünde cereyan eden hususlar. Peki bununla DSP’nin ne ilgisi var denirse; işte bu soruya cevap vermek için iki tür kayyum uygulamasından bahsedeceğiz:
 
1- Resmi ya da zoraki kayyum.Faaliyetlerinden hoşlanılmayan parti yada kuruluşun yönetimini görevden alıp yerine iktidar partisinin tensip ettiği kişi ya da kişileri atamak ki, bu atananlara kayyum ya da kayyum heyeti deniyor. Bu durumda, söz konusu kuruluşun iradesi hiçbir şekilde rol oynamıyor. Bu atama işlemi onun görüşü alınmadan ona rağmen yapılıyor.
 
2- Gönüllü  ya da gayrı resmi “kayyum”.Burada görünüşte ve gerçekte resmi makamlarca alınan bir kayyum kararı bulunmuyor. Ancak pratikte bir “kayyum” yönetimine denk düşen durum oluşuyor.Bu ikinci tip uygulama da, “kayyum” bizzat partinin ya da kurumun isteğiyle oluyor. Yani Parti ya da kurum kendiliğinden kendi kendisini “kayyum” yerine koyarak bunu tek adam rejiminin iradesine sunuyor.
 
Bu ikinci tipe örnek DSP’dir. DSP şu anda fiilen böyle bir “kayyum heyeti” tarafından yönetilmektedir. Burada resmi bir kayyum kararı alınmaksızın yaratılan bu durum, atanmış bir kayyum heyetine göre İktidar açısından daha verimli sonuçlar üretiyor. İktidar için daha tercih edilir çünkü, diğer kayyumlar söz konusu kuruluşun faaliyeti açısından halk nezdinde kuşku uyandırabiliyor.
 
Halbuki gönüllü kayyumlukta resmi bir karar olmadığı için halk o kuruluşun bankaysa ekonomik faaliyetini, partiyse siyasal faaliyetini bağımsız olarak yürüttüğü izlenimine kapılabiliyor. Bir süredir Önder Aksakal’ın tek adamın huzuruna çıkma manevralarına tanık oluyoruz. Önder Aksakal ben ve partim emrinize amadeyiz diyerek huzura etek öpmeye çıktığı an itibariyle DSP net olarak “kayyum idaresi” altına girmiş bulunuyor.
 
DSP’nin bir “kayyum” tarafından yönetilmesi şu şekillerde tezahür ediyor:
 
1-“Kayyum Heyeti” Başkanı ki kendisini antidemokratik bir kurultayla genel başkan seçtirmeyi başarmıştır; öyle şeyler yapıyor ki buna mutlaka kamu otoritesinin; YSK’nın veya yargıtay’ın müdahale etmesi gerekir diye düşünürken asla böyle bir müdahale olmuyor. Kayyum heyeti başkanı ve avanesi o kadar ileri gidiyorlar ki, DSP’de demokratik solculardan çok başka partilerin mensuplarına rastlıyorsunuz; bunların bir kısmı muhtemelen üye bile olmadan delege sıfatını kazanıyorlar.
 
2-Yerel seçimlerde bazı yerlerde iktidar partisinin  kazanması için o yerlerde hiçbir iddiaları olmadığı halde adaylar çıkararak bu durumu sağlıyorlar ( Örnek Keşan, Çatalca).Edirne ki bir zamanlar DSP’nin kalesiydi, hiçbir ilçede aday göstermeyen DSP uyarıları dinlemeyerek Keşan’da aday gösterdi ve 56 oy alan DSP adayı sayesinde AKP Trakya’ya girmiş oldu.
 
3-Balıkesir’de inanılmaz skandallara imza atılıyor. Zamanın il başkanının uyarılarına kulak asılmıyor ve DSP’nin 16 ilçeyle örgütlü olduğu bu yerde DSP resmen bitiyor. Ama asıl kahredici olan basında da  yer alan  akçeli işlerle ilgili şayilar. “Bir şeyin şuyu vukuundan beterdir” diye bir söz vardır. Ayyuka çıkan bu iddialar karşısında ne kayyum heyeti başkanı Önder Aksakal’ın ne de böyle iddialar ortalıkta dolaşmasına rağmen savcıların kılı bile kıpırdamıyor.
 
4-Kurultayda mali rapor gargaraya getiriliyor.Parti varlıklarının kaçının satıldığı, satılan paraların ne yapıldığı. Partinin borcu, harcı belirsiz kalıyor. Siyasi partiler yasasına göre siyasi partileri denetlemesi gereken kurullar sadece şekil şartlarıyla -o da partinin beyan ettiği bilgiye göre -ilgileniyorlar. Bir seçimde şartları yerine getirmediği için seçime giremeyen parti hiçbir değişiklik olmadığı halde öbüründe girebiliyor.
 
5- ülkedeki seçimlerin hakkaniyet ve dürüstlük içinde yapılmasını sağlamaktan sorumlu olan kurumların; bu  şayialara ilgisiz kalması, soruşturmaya değer bulmaması ayrıca dikkate şayandır ve bu durum seçimlerin demokratik süreçlerde gerçekleşmediği yönündeki yaygın kanıyı kuvvetlendirmektedir.
 
Maddeler daha çoğaltılabilir. Bunları okuyan DSP üyesi arkadaş, “Kayyum” dışında kalan yönetici arkadaş ve tekmil demokratik solcular bu duruma seyirci mi kalacaksınız. Eğer böyle yaparsanız tarih önünde bu ihanetin bedelini ödeyemeyeceksiniz. 
 
Uyanın, yarım asırlık partimiz, ülkemizin ve dünyanın en saygın liderinin partisi rezil ediliyor. Ey demokratik solcu artık ayağa kalk!


Bu yazı 1697 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI