Bugun...


AYŞE HAZAL BEYTAŞ

facebook-paylas
CUMHURİYET “DOĞAN ÇOCUĞUN ADIDIR” / Ayşe Hazal Beytaş
Tarih: 29-10-2020 13:21:00 Güncelleme: 29-10-2020 13:21:00


 

“Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir dedikten sonra kime sorarsanız bu cumhuriyettir. Doğan çocuğun adıdır.  Ama bu ad kimilerine hoş gelmezmiş, varsın gelmesin.”  Gazi Mustafa Kemal’in cumhuriyetin ilanına ilişkin TBMM’ye sunduğu anayasa değişikliği Meclis’te tartışılırken Osmanlı İmparatorluğunun son resmi tarihçisi olan Abdurrahman Şeref’te milletvekillerindendi. O tartışmalara bu düşüncelerle katılmıştı.  

Aynı oturumda; İsmet İnönü “Ulus egemenliğine yazgısına kendisi el koymuştur, Öyle ise bunu yasa ile belirlemekten niye çekiniyoruz.” demiştir.

Hamdullah Suphi söz aldığında söyle diyecektir: “Dört yıl önce yapılan bir yasaya daha açık bir biçim verilmektedir.”

Anadolu Kurtuluş Hareketi’nin temel amacı ve parolası  “Kuvva-i  Milliye’yi amil, İrade-i  Miliye’yi hakim kılmaktır. ( Mili güçleri etkinleştirerek, ulusal güçleri egemen yapmak) Bu bağlamda Cumhuriyet, 19 Mayıs 1919’da ana rahmine düşen,  23 Nisan 1920’yılında doğan çocuğa,  29 Ekim 1923 yılında verilen addır.

Gazi Mustafa Kemal,  Erzurum Kongresi öncesi Mazhar Müfit Kansu’ya “Zaferden sonra hükümet şekli  cumhuriyet olacaktır” diye yazdırarak, doğacak çocuğun adını o zaman belirlemiştir. Ancak kurtuluşa olan inancını içinde bir giz gibi saklayan Gazi, kurtuluş sonrası kuracağı yeni rejimin adını da giz gibi saklamış, cumhuriyet ifadesini tartışma ve spekülasyonlardan korumuştur.  

O vakitler,  Anadolu Hareketi’nin oluşum ve meşveret şekli, işgal güçlerini telaşlandırmış, raporlarında Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bir Anadolu Cumhuriyeti kurmaya giriştiklerine dair bilgiler paylaşmışlardır. Nitekim Times Gazetesi Sivas Kongresi sonrasında yaptığı haberde “Sivas’taki Anadolu Cumhuriyeti” diye bahsetmiştir. 

Lozan’da tam bağımsızlık için masaya oturulmuş ve başarılmıştı. Lozan’ın altına atılan imzanın adı da cumhuriyetti.  Kurulan siyasi partinin adı cumhura dayanıyordu.  Belirli sınıfların çıkarlarını değil halkın yönetime etkin katılımıyla ulusun çıkarlarını öngörüyordu.  

1 Kasım 1922 yılında Saltanatın kaldırılmasından sonra basında ve milletvekillerinin arasında cumhuriyetten çokça söz edilmiştir. 

Nihayet;  Gazi,  27 Eylül 1923 tarihinde yabancı bir gazeteye verdiği demeçte, “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir,  yürütme kudreti ve yasama yetkisi milletin biricik temsilcisi olan Meclis’te belirmiş ve toplanmıştır. Bu iki cümleyi bir kelimede özetlemek kabildir: CUMHURİYET !” 

Yeni devlete 29 Ekim 1923 tarihinde öngörülen isim konulmuştur. 

Cumhuriyet bir fantezi değil, işgal edilmiş yurdu işbirlikçi saltanata rağmen halk örgütlenmesiyle büyük mücadeleler sonrası kurtarmış olmanın adıdır.

Cumhuriyet; Emperyalizme, işgale, baskıya, zulme karşı başkaldırının, ayaklanmanın, direnişin resmi adıdır. 

Cumhuriyet; Tam bağımsızlık, ulusal egemenliktir. Saltanata, sultana, hanedana, diktatöre, dur demenin, geçit vermeyişin resmi adıdır.  Cumhuriyet:  savaş meydanlarında kazanılan zaferlerin antlaşma masalarında taçlandırılmasıdır. Cumhuriyet yurtta barış cihanda barıştır. 

Cumhuriyet; Büyük bir devrimim adıdır. Her türlü modern gericilik (Emperyalizm ve onun kontrolündeki Parti, kuruluş ve her türlü örgüt, dernek ve medya) ve antika yobazlık ( onun ayrılmaz parçası olan her türlü gizli ya da açık,  tarikat, kuruluş, örgüt ve diğer tüm toplumsal parazitler) karşısında olan ve onların varlığına ve fikriyatına karşı net bir reddiyedir; çağdaşlaşmadır, aydınlanmadır. Laik demokratik eğitim anlayışıdır. Bilimdir, fendir, tekniktir. Yüzyıllardır süren demokrasi ve aydınlama birikimlerinin somutlaşmış halidir. Kulluktan vatandaşlığa geçişin adıdır. Dildir, tarihtir, kültürdür, sanattır, ulustur. İstiklaldir, istikbaldir. 

Cumhuriyet; eşitliktir, özgürlüktür.  Öteden beri ikinci sınıf muamelesine tabi tutulan bir cinsin, kadının sosyal ve siyasal hayata katılımı,  kendini var etme mücadelesinin adıdır. Cumhuriyet sadece kimsesizlerin değil, herkesin kimsesidir.  

Maalesef bugün Cumhuriyetin nimetlerinden faydalanarak güçlenen ancak cumhuriyet kazanımlarını yok sayan  bazı karşı devrim heveslileri,  bu karanlık düşüncelerini hayata geçirmek için , büyük bir çaba  içindedirler. Kula, kulluk özlemiyle yanıp tutuşanlar bilmelidir ki; 

Cumhuriyet Mustafa Kemal Atatürk’tür. Cumhuriyet Halktır!  Ne işbirlikçi olarak sen,  ne de patronların Cumhuriyet ışığını karartamayacaktır. Cumhuriyeti kuran irade onu koruyacak ve yaşatacaktır.
 
Bu büyük gün kutlu olsun!Bu yazı 1273 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI