izmir escort
taraftarium24
1xbet giriş
Bugun...


Muatafa KÜPELİ

facebook-paylas
15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü Kutlu olsun
Tarih: 15-02-2021 17:21:00 Güncelleme: 15-02-2021 17:21:00


 
15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü'nün temel amacını, Dünya kamuoyunun dikkatini Çocuklarda Kanser olgusuna çekmek, hızla artan çocukluk çağı lösemisi ve diğer kanser vakaları hakkında bilinçlendirmek, deneyimleri paylaşmak, ortak çözüm yolları üretmek ve kansere yol açan olası tehlikelere karşı uyarmak amacıyla tüm dünyada Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü etkinlikleri düzenlenmekte
Dünyada her yıl 200 bine yakın çocuk kansere yakalanırken, ülkemizde her yıl 3000 çocuğumuz kansere yakalanıyor.
Dünya Sağlık örgütü Dünyada ve Türkiye’de çocukluk çağında en sık görülen hastalığın lösemi olduğunu, günümüzde gelişmiş ülkelerde dahi her 900 erişkinden birisinin çocukluk çağı kanserini geçirdiğini ve gerekli tedavilerle kurtulduğunu söylüyor.
Türkiye’de her yıl 3 bin 500 çocuk kanserin pençesinde, küçücük bedenleriyle mücadele veriyor.
DSÖ'ye göre, küresel bazda her yıl ortalama 300 bin çocukluk çağı kanseri vakası tespit ediliyor. Yüksek gelirli ülkelerde çocukların yüzde 80'i kanseri yenerken, düşük ve orta gelirli ülkelerde ise çocuklardan sadece yüzde 20'si yaşama tutunabiliyor.
Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İnci Yıldız, Türkiye'de yılda 3 bin 500 çocuğa, yani her 3 saatte 1 çocuğa kanser teşhisi konulduğunu söylüyor.
Dünya’daki kirlenme en büyük etken. Meyve ve sebze üreticilerinin kullandığı tarım ilaçları, MEGA kentlerde çevre kirliliği, Özellikle hormonlu et ve tavuklar, elektromanyetik dalga kirliliği.  Son yıllarda çocukların cep telefonu, çocukluk çağında ciddi derecede radyasyona maruz kalmalarına neden oluyor.
Türkiye’de ve Dünyada çocukluk çağında en sık görülen hastalığın lösemi olduğunu, günümüzde gelişmiş ülkelerde dahi her 900 erişkinden birisinin çocukluk çağı kanserini geçirdiğini ve gerekli tedavilerle kurtulduğunu vurguladı. 
"Erken teşhisle Türkiye’de 30 yıl önce vakaların yüzde 20'si iyileşirken, bugün yüzde 80'inden fazlası iyileşiyor. 
0 - 17 yaş arasında görülen kanser türlerine çocukluk çağı Kanserli çocukların tedavisinde her geçen gün yeni bir umut ışığı beliriyor. Doktorlar her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin önemli olduğu kanserde de, tedavinin başarı oranın artması için mutlaka çabuk müdahale şart. 
Lösemili Çocukları Yaşatma ve Bir Umut Derneğinin yayın organı “Bir Umut Gazetesinin sürekli köşe yazan Uzman psikologlarımız,  psikolojik desteğin yanı sıra Lösemili çocukların ailelere doğru bilgi vermek ve ailelere çocukla kuracakları iletişim konusunda ve gıda, Kovit 19’dan korunmak için temizlik, Maske ve sosyal alanlar,  arkadaşlarıyla mesafeyi dikkate alarak nasıl oynayacakları konusunda önemli mesajlar veriliyor.
Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre, dünya nüfusunun görülmemiş hızla yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış engelli sayısını her geçen gün artırırken, engelliler "dünyanın en ötekileştirilmiş grupları" arasında yer alıyor. Engellilerin yüzde 50'si sağlık hizmetlerini karşılayamıyor.
Ülkemizde ne kadar lösemili hasta var. ne kadarı hastanede tedavi görüyor. Ne kadarı evinde tedavi gördüğü konusunda elimizde kesin rakamlar yok.
Bu nedenle Koronavirüs sürecinden kanser hastası çocuklar ve ailelerinin herkesten çok etkileniyor.
Bu süreçte işini kaybeden aileler çocuklarının tedavi masraflarını karşılayamadıkları için daha çok etkileniyorlar.
Corona Nedeniyle Tedavi Süreçleri uzayabiliyor 
 
Diğer yandan Korona virüsü bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görüldüğü için kanser hastalarının da bağışıklığı düşük olduğundan daha fazla etkileniyorlar. Bu nedenle Korona virüs salgını süreci lösemili çocukların tedavilerini geciktiriyor. Umut ve Yaşam Derneği Başkanı Dr. Nimet Baki’nin yaptığı açıklamaya göre  “Kemik iliği nakil olacak hastalar kök hücre bulunmuş olsa bile enfeksiyon riski açısından iki üç ay sonrasına erteleme yapılıyor” “Tedavisi bitmiş kontrolde olan hastalarında kontrolleri Korona enfeksiyonu nedeniyle iki ya da üç ay sonraya randevu veriliyor” Bu nedenle zamanında tedavisi yapılamayan lösemilerin hastalık süreçleri uzamış oluyor 
Diğer yandan Koronavirüs nedeniyle kök hücre ve kan bağışı yapan kişi sayısında azalma olduğu için  "2021 yılında ilik bekleyen lösemili hastalara umut olmak için toplum daha duyarlı davranmalı 
Mustafa KÜPELİ


Bu yazı 80 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
YAZARLAR
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI