Bugun...


Muatafa KÜPELİ

facebook-paylas
'Kovid-19 Uzadıkça Lösemili çocuklar çok etkileniyor
Tarih: 05-04-2021 15:10:00 Güncelleme: 05-04-2021 15:10:00


 
'Kovid-19' küresel virüs salgını nedeniyle kapanan on binlerce işletme, Türkiye’de zaten yüksek olan işsizlikte ardı ardına patlamalar yaşanıyor.
Kamusal ve toplumsal hayata getirilen kısıtlama ve karantinaların tüm sektörlerde sebep olduğu çalışma saati kaybının küresel ölçekte yüzde 8.8 azalmaya ulaştığına işaret ediyor.
ILO'nun son raporundaki bir başka kritik önemde tespiti ise, işini kaybedenlerin önemli bir bölümünün de, küresel pandeminin uzaması nedeniyle, iş aramaktan vazgeçmiş olmaları. Özellikle, en fazla işe alım yapan restoran, bar, mağaza, otel gibi hizmet sektöründeki işletmelere ardı ardına getirilen kısıtlamalar iş arama eğilimini olumsuz yönde etkilemiş durumda.
BM verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 15’ini oluşturan 1 milyar engellinin hayatında yeni zorluklar demek. Engelliler de salgından korunmak için tüm insanlar gibi eve kapanmak zorunda
Salgın yüzünden evde kalan zihinsel engellilerin, değişikliklere kolay uyum sağlayamaması ve rutinlerini kaybetmesinin ciddi sıkıntılara yol açtığını Özellikle yaygın gelişim bozukluğu olan ya da otizmi olan çocuklarımızda gerginlik yaratıyor. 
Yeni Korona Virüs’ün (Covid-19) Engelliler Bakımından dahanda vahim durumda Çünkü, olağan zamanlarda dahi engelli kişiler temel hak ve özgürlüklerden yararlanmamakta, içerisinde yaşamsal öneme haiz hizmetlere ulaşmakta zorlanmaktadır. 
Ayrımcılık, dışlanma ve toplumdan izolasyon neredeyse her gün karşılaşılan olgular arasında yer almaktadır.
Öte yandan engelli bireyler, engelli olmayanlara göre sosyoekonomik açıdan nüfusun en dezavantajlı kesimlerinden birini oluşturmaktadır.
Yukarıda anlatma çalıştığım bu tespitler hem uluslararası yayımlarda (örneğin Dünya Sağlık Örgütü’nün Dünya Engellilik Raporu’nda) hem devletin araştırmaları ve yayımlarında hem de alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarınca doğrulanmaktadır.
Olağan zamanlarda hâl böyle iken risk durumları ve insani açıdan acil durumlarda engellilerin durum ve şartlardan çok daha fazla etkilenecek olması açıktır. 
Her şeyden önce risk durumları ve insani açıdan acil durumlarda engellilerin korunması ve güvenliklerinin sağlanmasını ile bu yönde “etkili tedbirler alınması” hükümetlerin yükümlülükleri arasındadır.
Bununla beraber, Türkiye’de hangi engellilik hali ile kimin nerede yaşadığı bilgisi veri olarak devletin elinde bulunmamaktadır. Dolayısıyla devletin hangi koşullarda kimler bakımından ne gibi tedbirler alacağı bilinmemektedir.
Öte yandan olağanüstü hallerde, devletin dezavantajlı kişilere nasıl hizmet sağlayacağına ilişkin somut bir eylem planı da bulunmamaktadır.
Bu bağlamda tüm dünyada ve Türkiye’de etkili olan Yeni Korona Virüs’ün (Covid-19) engelliler, kronik hastalığı olan kişiler ve yaşlılar bakımından nüfusun diğer kesimlerine göre daha büyük risk altında olduğu bir gerçektir. Söz konusu kesimin “sadece kendilerini ikametlerinde tutması” bu riskleri bertaraf etmeye yeterli değildir.
Mustafa KÜPELİ
mustafakupeli36@gmail.com


Bu yazı 82 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI