Bugun...


Neşe DOSTER


Facebookta Paylaş

Türkiye’nin Halleri!
Tarih: 08-11-2017 10:47:00 Güncelleme: 08-11-2017 10:47:00


Bugün sert bir yazı yazarak, canınızı biraz sıkacağım. Ayrıntılarla sizi yormadan, nokta atış yapacağım. Umut dağıtan sözcüklere de yer vermeyeceğim. Eğer bencilliğin buzlu sularında donup kalmayanlardan, paylaşmayı, dayanışmayı seçenlerden, yazıp, okuyup, duyduğumdan herkes haberdar olsun diyenlerdenseniz tümcenin sonunu siz getirir, biraz da üzülürsünüz artık…

Bir yanda Atatürk’ün mirası ve emaneti olan; “Vatan, meclis, ordu, cumhuriyet, laiklik, kadın hakları ve Türk kimliğine” açık, kapalı, hesaplı kitaplı saldırılar! Diğer yanda büyük Atatürk’ün Medeni Kanun çerçevesinde 100 yıl önce sağladığı; evlenme, boşanma, miras, seçme- seçilme kadın erkek eşitliğiyle Türk kadınına sağladığı haklar.

Bir yanda bu hakları alarak uygar Avrupa’nın yörüngesine oturan, kadın devrimiyle medeni âlemde kabul gören Türkiye! Diğer yanda son yıllarda kadın haklarını tırpanlayarak Türk kadınını Ortadoğu düzeyine, Arap-İslam âlemine indirgeyen bir görüş ve güç! 

Bir yanda Dünya Ekonomik Forumu’nun bildiğimiz gerçekleri uluslararası verilerle açıklayan raporu! Diğer yanda “kadın-erkek eşitliği, cinsiyet eşitsizliği ve kadın istihdamında” tokat yemiş gibi olduğumuz karnemiz! Bir yanda 144 ülke arasında kendine ancak İran, Çad, Suriye, Yemen, Pakistan gibi en kötüler arasında yer bulabilen ve 131. sıraya yerleşen bir ülke! Diğer yanda kadınların eğitime ulaşımı, ekonomiye katkısı, yaşam uzunluğu ve siyasette temsil oranların esas alındığı raporda baş sıralara yerleşen İzlanda, Norveç, Finlandiya, Ruanda(dünyada en çok kadın milletvekiline sahip ülke)  ve İsveç gibi ülkeler!

Bu sıralamayı duyunca bazıları bozulabilir, daha ne istiyorsunuz diye sorabilir! Ama bilmek ayrı yapabilmek ayrı şeydir malum! Yine bazı hemcinslerimiz biz halimizden memnunuz diyebilirler! Bizde cevaben doğru “insanın hayalleri olunca hayal kırıklıkları olur” deriz!

Bir yanda müftü nikâhından boşanmada arabuluculuk düzenlemelerine doğru hızlı bir gidiş! Diğer yanda AKP döneminde yüzde 1400 artan kadına yönelik şiddet! Bir yanda 2002- 2017 döneminde işlenen 14 binden fazla kadın cinayeti! Bir yanda mahkemelerde erkeğe tahrik indiriminin hukuksal bir norm haline gelmesi! Bir yanda son 10 yılda 483 bin kız çocuğunu zorla evlendirilmesi, diğer yanda yüzde 700 artış gösteren artan taciz ve istismar davaları.

Bir yanda kaldırımda yürüyen kadına saldıran önce 5 ay mahkûmiyet cezası verilen, sonrada “sinirliydim” sözü üstüne bu cezası 5 yıl süreyle ertelenen kişinin; “Kaldırım dardı, kadın zayıftı, o nedenle yere düştü, zaten bende o gün sinirliydim” şeklindeki sözleri! Dehşete ve kâbusa bakar mısınız?

Bir yanda Ekim ayında öldürülen 40 kadın! Diğer yanda şişirilen yalanlara, küçültülen gerçeklere, kenara atılan bakışlara ve konulara rağmen dönen bir dünya! Özetin özeti şu ki; biz dünya dönüyor diyoruz eskiler gün gelir devran döner derlerdi…Bu yazı 11618 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI