• BIST 100

  11225,41%0,62
 • DOLAR

  32,96% -0,23
 • EURO

  35,91% -0,08
 • GRAM ALTIN

  2540,47% -0,40
 • Ç. ALTIN

  4125,16% -0,48

Yüksek Enflasyonda En Büyük Etken..?

Yüksek Enflasyonda En Büyük Etken..? Üretirken Potansiyelin Altında Kalmak

EKONOMİ 3.07.2024 13:55:00 0
Yüksek Enflasyonda En Büyük Etken..?

Ekovitrin Temmuz sayısında yüksek enflasyonun sebeplerini “Tarım Dosyası” desteği ile açıklarken yaz sebze, meyve ve gıda fiyatlarını da mercek altına aldı. Baz etkisiyle düşüşe geçecek enflasyonun etki geçtikten sonra nasıl bir rotada ilerleyeceği henüz bilinmiyor. Ekovitrin, araştırmasında yüksek enflasyonda en büyük etkinin Türkiye’nin potansiyelinden çok altında üretim yaptığını, arzın talebi karşılamakta zorlandığını belirledi. 

24 yıldır aralıksız ekonominin nabzını tutan, yayınladığı raporlarla kamuoyunun bilgilendirilmesinde öncü görevi üstlanen  Ekovitrin Dergisi, Temmuz sayısında dünya barışını tehdit altına alan III. Dünya savaşı olasılığı ve jeopolitik riskleri gündeme taşıdı. Ayrıca İSO 500 Araştırması ile sanayinin fotoğrafını çekti ve  iş dünyasında  farkındalıkyarıyla öne çıkan örnek 3 şirkete sayfalarında yer verdi. Ekovitrin yazarları  Temmuz sayısında  ekonomi, dünya ve şirketlerle ilgili değerlendirmeleriyle nokta atışları yaptılar.

Bir Ürünün Kilosu 1 haftada 30 TL’den 120 TL’ye nasıl çıkar?

Yaz sebze ve meyveleri pazara inerek fiyatları biraz baskılasa da tarladaki girdi maliyetlerinden çok ürünün vatandaşa gelinceye kadar katlandıkça katlanan etiket rakamları, içinde emeklilerin de olduğu dar ve sabit gelirliyi sıktıkça sıkıyor. Semt pazarlarında dahi bir ürünün karşılıklı tezgâhlarda yüzde 50-100 farkla satıldığı ve fiyat istikrarının kalmadığı bir ortamda maaşlara gelen zamların da bir şey ifade etmediği görülüyor. Pazarda 1 kilosu 20 – 30 TL’ye satılan limonun 1 hafta sonra aynı pazarda 120 TL’den satılmasına nasıl anlam verilecek? Pandemiden sonra  dünyanın en önemligelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinde düşük enflasyonlara geçildiği halde Türkiye’de yüksek çiftli rakamlı enflasyon  hangi sebeplerden hala devam ediyor. Bugün  herkesin üzerinde durduğu konu bu!

Türkiye Potansiyelinin Altında Üretim Yapıyor

Ekonomiyle ilgili sorular şöyle sıralanıyor: 

Diğer ülkeler Türkiye gibi bugünkü hesaplarla 150 milyar maliyet getiren bir büyük deprem yaşamadı fakat Türkiye’nin üretim potansiyeli göz önüne alındığında söz konusu hasar rakamının bile küçük kaldığı düşünüldüğünde acaba Türkiye’de ürün tezgâha ininceye kadar çöp mü oluyor? Ya da katma değer konusunda bir zafiyet mi yaşıyor? Başka bir soru; ihracat rakamları yurtiçi ürünlere mi yansıtılıyor? Yiyecek, içecek ve akaryakıt pazarında kayıt dışılığın oranı ne kadar? Devlet gereksiz harcamalarını milletin sırtına mı bindirdi? Pazardaki zam yapma ve çok kazanma hırsı nasıl önlenecek?

Ekovitrin, Temmuz sayısında Tarım Dosyası’nda 200 milyar dolarlık tarım potansiyelinden nasıl 70 milyar doların zar - zor çıkarıldığını masaya yatırdı. Araştırmadan çıkan sonuç; tarım ve gıda sektöründe sorunlar halledilemediği için enflasyonu kontrol etmek ve istihdamı artırmak güçleşiyor. 

Ekovitrin Tarım Dosyası’na destek olarak “İşte Enflasyonun Sofra Hali” başlığıyla ürün fiyatlarını da teker teker inceledi.

Dezenflasyonda Fiyatlar Nasıl Seyredecek

Rapora göre; kayıtlı 70 milyar dolar tarım GSYH’sine sahip Türkiye’de enflasyon ve istihdam sorunlarının çözümü; tarımda kayıt dışılığın önlenmesi, girdi maliyetlerinin düşürülmesi, ülkeye yetecek ve rekabetçi ihracatın yolunu açacak kaliteli üretim, sanayileşme, ürünlerde marka ve pazar belirlemeden geçiyor. Tarımda önceki yıllara göre yüksek üretim ve ihracat yapan Türkiye’nin sektörde mevcut arz ile talebi karşılayamadığı gözleniyor. Dâhilde İşleme Rejimi (DİR) uygulamasının da içinde bulunduğu ithalatla açığını kapamaya çalışan ülke enflasyon ve istihdam sorununda kalıcı çözüm üretmekte zorlanıyor. Dünya ölçeğine bakıldığında kırmızı ve beyaz etteki yüksek fiyatlar, ‘Bu paralar nereye gidiyor’ sorusunu sorduruyor. Vatandaş, şimdi ekonomi baz etkisiyle dezenflasyon dönemine girdiğinde fiyatların nasıl seyir izleyeceğini merak ediyor! 

Maden Dosyası ve İSO 500’ün Verdiği Fotoğraf

Aynı hususu Haziran sayısında ‘Maden Dosyası’ üzerinden araştıran Ekovitrin, bu alanda da bugünkü şartlarda dahi en az 2-3 trilyon dolardan fazla maden potansiyeline sahip Türkiye’nin sadece 10 milyar dolarlık bir ihracat yapabildiğine değinmiş ve madencilik sektöründeki sorunları gündeme taşımıştı. 

Fiyat artışları sadece tarım sektörünü değil, sanayiyi de vuruyor. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasında enflasyon öne çıkan konu oldu. Araştırma;  yüksek enflasyonun 2023’te kârlılığı baskıladığını, finansman maliyetlerinden kaynaklı mali baskının arttığını ortaya koydu. Buna göre ilk 500’ün finansman giderleri yüzde 92,5 oranında artarak 533 milyar TL’ye yükseldi. Finansman giderlerinin faaliyet kârına oranı da 15,6 puan artışla yüzde 41’den yüzde 57’ye çıktı. 

Türk İş Dünyasından Üç Başarı Örneği

Özel sektör ekonomideki birçok zorluğa rağmen üretim ve ihracatını en verimli şekilde yapmak için gayret sarf ediyor. Ekovitrin 3 örnek şirketi ön plana çıkararak söz konusu başarıları sayfalarına aldı. Bu şirketlerden biri 120 yıllık geçmişiyle SANKO Holding. İnovasyon ve katma değere büyük önem veren SANKO mirasını başarıyla geleceğe taşıyor.

Diğer şirket Aktaş Group. Rexoil markasıyla dünyayı fetheden Mustafa Aktaş başkanlığındaki şirket Türkiye'de yüzde 6 pazar payına sahip. Ürünlerinin yüzde 40'ını iç pazara satan şirket, yüzde 60'ını dünyada 10 ülkeye ihraç ediyor. Aktaş Group'un hedefi Uzak Doğu, Amerika ve Latin ülkelerine ihracatın payını yüzde 75'e çıkarmak.

Almanya’daki Fenerbahçe taraftarları artık FenerTalk ile iletişim kuracak. Gurbetçi bir aileni çocuğu olarak Almanya da doğan Seyhan Sarıçiçek Avrupadaki sporseverlerle takımları arasında güçlü bağlar oluşturacak bir yatırıma imza attı. İlk olarak FenerTalk ı başlatan Şarıçiçek Alman  Telefonica ile anlaşarek önce  daha güvenli ve ucuz bir iletişim ağı oluturuyor.ve Almanya'da FenerTalk ürününü piyasaya sunan Seyhan Sarıçiçek yönetimindeki Orange Marketing Group, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzon  spor içinde özel bir proje hazırlıyor.

III. Dünya Savaşı ve Jeopolitik Riskler

Arz, talep, üretim ve enflasyon derken III. Dünya Savaşı’nın konuşulduğu günümüzde Ekovitrin küresel jeopolitik riskleri de ele aldı. Petrolün geleceğini ve yakında Türkiye’ye gelecek Türkmen gazını irdeleyen Ekovitrin, global bazda dört büyük sanayinin dünyada her yıl 20 milyon insanın ölümüne sebep olduğunu ve Gazze’deki durum ve Türkiye – Çin ilişkileri gündem yaptı.

Türkiye’nin GSYH büyümesiyle birlikte lider sektör konumuna geçen inşaat, konut, ihracat ile ilgili haber ve yorumlarıyla dikkat çeken Ekovitrin, emeklilerin ne kadar maaş zammı alacağı, lojistik sektörüne dair haber ve yorumlar ile sigorta sektöründeki son gelişmeleri satırları arasına aldı.

Yazarlardan Gündeme Etkili Dokunuşlar

Ekovitrin her sayısında olduğu gibi yazarlarının isabetli değerlendirmeleriyle Temmuz’da da okuyucusuyla buluştu. Genel Yayın Yönetmeni Şeref Özata "Ekonomide Yaz Durgunluğu" başlıklı Editör yazısıyla enflasyonu, faizi ve tarımı sorguladı.  Sedat Yılmaz “Bankalar ‘Hasadı Toplayalım’ Derse Faiz İndirimleri Başlar!” makale başlığıyla faizdeki trendi yorumladı. İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tarık Oğuzlu, makalesine "Türkiye - Çin İlişkileri ve Hakan Fidan'ın Çin Ziyareti"ni başlık yaptı. İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Hazar Vural Jane, “BM’nin Zor Sınavı: Gazze” başlıklı yazısı ile Orta Doğu’da çözüme dair ifadeleriyle dikkat çekerken savaşın bölgeye yayılma riskinden bahsetti. İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Filiz Katman, "Doğal Gaz Ticaret Merkezi Türkiye" başlığıyla başta Türkmen gazı olmak üzere jeopolitik enerji hatlarıyla ilgi Türkiye'nin durumunu ele aldı. Tümay Mercan “Tükenmek mi, O da Ne!” diyerek iş dünyası için tüyolar verdi. Tuba Saraçoğlu “Kurumsal Yönetimde Verimlilik”i irdelerken Av. Ahmet Burak Yalçın da, makalesinin başlığını “Konut Kiralarında Yüzde 25 Sınırının Kalkması” şeklinde seçti. İstanbul Aydın Üniversitesi hocalarından Prof. Dr. Ömer Adil Atasoy, "Güzel Söz Söyleme Sanatı" başlıklı yazısıyla dilin sihrini ifade etti. İstanbul Aydın Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Öğretim Görevlisi Korkmaz Keskendir makalesinde, "Türk Sigorta Sisteminin Güncel Durumu"nu aktardı. UTİKAD Başkanı Bilgehan Engin ise makalesinde “Otomotiv ve Yedek Parça Taşımacılığının Sürdürülebilirliği” başlığıyla zor bir alanı okuyucularına anlattı.

Ekovitrin, gelecek sayılarda da gündemi yorumlarıyla okuyucusuna sunmaya devam edecek.

 


Başkan Özer vatandaşlara aşure ikramında bulundu

Yaşam Vadisi’nde Zumba Şenliği

Halk Dansları Müzik ve Sanat Festivali’nden tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajı

Avcılar Tarihinde Bir İlk..!

Beylikdüzü’nde Kadın Bisikletçiler Sertifikalarını Aldı

Paylaşmanın, Dayanışmanın Ve Birlikteliğin İfadesi

Bahçekentliler ATM'lerin yetersizliğinden şikayetçi

Anadolu Ateşi Esenyurt’ta Sahne Aldı

Çağırgan Veli'yi Anma Etkinliği büyük ilgi gördü

3. Uluslararası Esenyurt Halk Dansları Müzik ve Sanat Festivali’nden tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajı

BAŞKAN ÖZER: Hakkimizda İftira Ve Yalan Kampanyasi Yürütüyorlar

Çalık: Yoksulluk Çocukların Kaderi Olamaz

Avcılar Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi Coşkusu

Belediye Başkanı Çalık, Canlarla Oruç Açtı

Belediye Başkanı Özer; 100 Günün Hesabını Verdi…

CHP Mamak Belediye Meclis üyesi İlker Aymayan’ı ziyaret ettik...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat’tan Emekli Maaş Zammına İlişkin Açıklama:

GÖLE-FED ve Ardahan Kültürevi’den Orman Katliamı  Toplantısı

Avcılar’da Ulaşım Hizmetleri Konuşuldu

Cenap Karatay, Başka Prof. Dr. Ahmet Özer, Esenyurt İçin Bir Şanstır.

Özge Öznur Aslan- Selim Kostik’ın Düğünü Görkemli Oldu

Çoban ve Balcı Ailelerinin Düğünü muhteşem oldu

Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Bilgin, Macaristan'da İş Adamları ile Buluştu.

Esenyurt’ta Yaz Kültür Sanat Okulları Başladı

Avcılar’da 2025 – 2029 Yılları Stratejik Plan Çalıştay’ı Yapıldı.

Özer Ve İmamoğlu Canların Muharrem Lokmasına Ortak Oldu

Göle Belediye Başkanı Budak Canlı Yayanda Festival’e Davet Etti

Yoğun Şikâyet Alan Çöp Tesisi Bir Günde Kaldırıldı

Başkan Balcıoğlu Yeni Mahalle'de Sürdürülen Altyapı Çalışmalarını İnceledi

Belediyeden Minik Muhammet’e Büyük Destek

Yükleniyor

Almanya'nın Bisiklet Devi Llobe'u İflas Başvurusunda Bulundu.

Bu Yıl Da "Azerbaycan En İyi Ödülleri" Geliyor

EKONOMİDE VE ŞİRKETLERDE DÖNÜŞÜMLE GELEN BÜYÜK GÜÇ…

İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti

Beylikdüzü'nde Çifte Bayram: İstavrit 50 Türk Somonu 120 lira

Bağcılar Belediyesinin Filistin’deki Müslümanlara Destek Gecesi

Av. Sema KILIÇ: "NEVRUZ" Bayramı Kardeşliğin Meşalesidir.

Başkan Gürsel DOĞAN; "NEVRUZ" Baharın Müjdesidir

Türkiye’nin nüfusu açıklandı

Başkan Yiğit: Sarıkamış, 90 Bin Yiğit’in Gere dönüşü olmayan Yolculuktur.

Yüksek Enflasyonda En Büyük Etken..?

Gönül Adamı Halis  Köroğlu Babasını kaybetti

İş İnsanı Sakin Aruk Bakan Bayraktar ile görüştü

KÖİ Projeleri, Kayıp Mı Kazanç Mı?

Nisan ayı üretici market fiyat değişimi Aylık ve yıllık girdi fiyatlarındaki değişim

İş insanı Alihan AKKOÇ 24. Geleneksel İftar Yemeğini Verdi

İş İnsanı Cemal AVCI Eşini Kaybetti

ASO, 60’ıncı yılını kutladı

Erdoğan YAVUZ: “NEVRUZ”  Bereketin Başlangıcıdır

Başkan Çetin Demirci; “NEVRUZ” Hoş Görünün Adıdır

109. Anma Yıldönümünde Sarıkamış Şehitleri

Dünya Değişim Günü 7 Temmuz’da Kutlanacak!

Uludağ Alan Başkanı Bülent Çınar Çavuş: Sporun yeni adresi Uludağ

U15 kadın milli takımı Avrupa şampiyonu oldu. Türk milli sporcular, toplamda 61 madalya kazandı

Savate Federe Oldu..!

BAŞKAN ÖZER'DEN TAM DESTEK

Avcılarlı Delal Avrupa Şampiyonu Oldu Şampiyonluk Sevincini Çaykara İle Paylaştı

Avcılar Belediyesi Spor Kulübü Madalyaya Doymuyor

GÖZÜMÜZ AYDIN DÜNYA KARAKUCAK GÜREŞ FEDERASYONU KURULDU.

8. Dünya Yoga Şampiyonası’nda Türk Sporculardan Tarihi Zafer!

Unutulmaz Halterci Naim Süleymanoğlu Esenyurt’ta Anıldı

Çağırgan Veli'yi Anma Etkinliği büyük ilgi gördü

Rosinante’nin İtalya Zaferi

“Love Door Festıval” 19/20/21 Temmuz’da Kilyos’ta!.. Festivalde Yok Yok!..

Maarif Platformu çalıştayı 29-30 Haziran'da başlıyor

Emirdağ'dan Hollanda'ya: “Türk Kadın Öncüleri” Sergisi Beyoğlu'nda Açıldı

Türk Halk Müziğine Gönül Veren Bir Ses: Dilek Albayrak

Damal festivali 29-30 Haziran’da Yapılacak

ETwinning Recycle Me(Beni Dönüştür) Projesi Sona geldi

Esenyurt’ta 21 Yıl Sonra Nâzım Hikmet ismi, iade-i itibar edildi

Sinema Tiyatro Oyuncusu Murat AYDIN, ARDA-FED Danışman Olacak

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16